niedziela, 11 sierpnia 2019

"Gdzie jesteś, Bernadette?"- M. Semple"Gdzie jesteś, Bernadette?"
Maria Semple
Tytuł oryginału: "Where'd you go, Bernadette?"
Tłumaczenie: Maciej Potulny
Wydanie I
Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2014
ISBN:9788372789440


Po świetnej zabawie przy "Projekt Rosie" zaczęłam z uwagą przeglądać serię "Gorzka czekolada" wydawnictwa Media Rodzina. Tak też natrafiłam na "Gdzie jesteś, Bernadette?", o której jest głośno ze względu na zbliżającą się premierę ekranizacji (16.08.-w Polsce). Czemu nie? Wypożyczyłam, przysiadłam i dałam się porwać tej szaleńczej przygodzie.

Tytułowa Bernadette Fox jest niezbyt lubianą wśród sąsiadów, zamkniętą w sobie, tajemniczą kobietą. Do dziś w pewnych kręgach uważana za genialną rewolucjonistkę w dziedzinie architektury, lecz od lat nie tworzy.  Jest także (a przede wszystkim!) mamą i najlepszą przyjaciółką nastoletniej córki Bee. Dziewczyna w zamian za wzorowe wyniki w nauce zażądała rodzinnej wyprawy na Arktykę, a to wywołało istną lawinę niespodziewanych zdarzeń, podczas których Bernadette znika.

"Gdzie jesteś, Bernadette?" nie jest zwyczajną opowieścią. Napisana w nietypowej formie chronologicznego zbioru listów, maili, notatek i artykułów, uzupełnionych opowieściami Bee. Te z pozoru strzępki informacji świetnie się ze sobą zazębiają i uzupełniają tworząc dynamiczną, spójną  fabułę. Pozwalają także spojrzeć na poszczególne sytuacje z całkowicie odmiennych perspektyw. Samą Berbadette poznawałam stopniowo, głównie przez złośliwe plotki sąsiadek, częściowo przez pryzmat kochającej córki, zabieganego męża czy zachwyconych adeptów architektury. Zaledwie chwilę mogłam spojrzeć oczami samej Bernadette. Nie chcę zdradzić zbyt wielu szczegółów, ale powód tego interesującego zabiegu bardzo dobrze wyjaśnia sama fabuła. Tytułowa bohaterka stopniowo zyskiwała moją sympatię. Z początku tylko jako ekscentryczna nieznajoma, ale każda kolejna strona pozwala odkryć coraz więcej i zajrzeć coraz głębiej w jej życie. Im więcej o niej wiedziałam, tym bardziej skradała me serce. Choć akcja skupia się głównie w obrębie Bernadette, inni bohaterowie zostali skonstruowani z równą starannością, są nieszablonowi, dynamiczni i pełni. Lekka forma, doprawiona szklanką emocji, łyżeczką humoru i szczyptą goryczki świetnie wpasowała się w mój gust.

Film dopiero przede mną, ale powiem wam małą ciekawostkę. Gdy poznałam książkową Bernadette, wiedziałam, że jedyną aktorką, która mogłaby ją zagrać jest właśnie Cate Blanchett. To ona stała się twarzą głównej bohaterki w mojej wyobraźni. Ekscentryczność, zagubienie i pasja świetnie współgra z kreacjami Cate i chyba reżyser sam to zauważył. Postaram się nie stawiać zbyt wysoko poprzeczki dla tej ekranizacji, ale w wielką chęcią wybiorę się na nią do kina.

Podsumowując. "Gdzie jesteś, Bernadette?" jest lekką, ale nie płytką, słodko-gorzką opowieścią. Zamknięta w nietypowej formie, dynamiczna, spójna i przede wszystkim bardzo ciekawa. Moje serduszko już skradła, pora na Was ;) . Z ogromną przyjemnością przeczytałabym coś podobnego. Jeśli znacie ciekawe tytuły, podrzućcie mi kilka, a chętnie skorzystam :). Ze swojej strony daję mocne 8/10 i polecam!!! A tymczasem nie mogę się doczekać wypadu do kina ;)

Słonecznego popołudnia
ZaBOOKowana

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza